Yardım Davranışı Sergilerken Gözlemlenen İlk Kuşlar - Afrika Gri Papağanları

Bu çalışmada memeliler dışında ilk defa bir kuş türünün yardım ettiği görüldü.

Çalışmada kafese koyulmuş papağanlara önce, jeton verip fıstık almayı öğrettiler. Bir çok kuş türü bunu öğrendi ancak kuşlardan sadece birine jeton verip diğerine vermediğinde, jetonları diğer kafesteki kuşa uzatan sadece Afrika gri papağanı oldu.

Çalışmada amerikan papağanları da test edildi ancak gri papağanlar gibi yardım davranışında bulunmadılar.

Kaynaklar:

https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(19)31469-1

https://www.sciencemag.org/news/2020/01/these-parrots-are-first-birds-observed-showing-kindness-others

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2015.00885/full (KARGALARIN ÇALIŞMASI)

🔔 Kanalımıza abone olmayı unutmayın: ➤https://www.youtube.com/channel/UCK6_vfpGb-ZdDiI_yl9bMYQ?sub_confirmation=1

[ SİZİ DAHA İYİ ANLAMAK İÇİN ]

İdrak Et sayfası yaklaşık olarak beş yılı aşkın bir süredir açılmış bulunan, tamamen gönüllülük esası üzerine kurulmuş, ilk olarak Facebook'ta daha sonra Youtube'ta ve Twitter'da faaliyete geçmiş olan bir paylaşım platformudur.

Sayfamızın ilk odağı Psikoloji üzerine paylaşımlar yapmak, temel konuları daha rahat anlayabilmemiz için kolay okunabilen, anlaşılabilen ve her kesime hitab eden üslubuyla yazılar paylaşmak, videolar derlemek ve başka dillerdeki paylaşımları Türkçe'ye çevirerek sizlere sunmaktır. İkinci planda ise, bilimi takip etmek, güncel bilimsel keşifleri sizlere sunmak, bilim-din ilişkisini ele almak ve kişisel gelişimi desteklemek adına içerik üretmektir.

Sayfa adına asla yapmayacağımız şeyler ise; siyasete girmek, gündeme ilişkin eleştirilerde bulunmak, tarafgirlik göstermek, bilimsellikten uzak paylaşımlar yapmak.

Konularımız: Psikoloji, psikoloji haberleri, psikiyatri, sosyoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, evrimsel psikoloji, evrim, fizik, kimya, biyoloji, mantık islam, din, diğer dinler, felsefe, bilim, akımlar, ateizm, teizm, deizm, panteizm, agnostisizm, sohbet, muhabbet, soru-cevap, bilim insanlarının görüşleri, apolitik yaklaşım, genelde Türkiye'yi ilgilendiren konular, istatistikler, deneysel veriler, referanslı deliller, güncel bilgiler ve daha fazlası.

Her hafta bir veya daha fazla videoyla sizlere en iyi şekilde sunum yapmaya çalışıyoruz.

Görüşleriniz ve yorumlarınız bizler için çok önemlidir. Videoları desteklemek adına beğenmeyi, paylaşmayı ve yorum yapmayı ihmal etmeyiniz.

Müzik: I've Got A Baby Sister (Youtube Ses Kitaplığından Alınmıştır)