Tahliye Süreci | 5 - 6 Aralık tarihlerinde neler yaşandı?

Tekrar Ana Kanalımıza dönün:
http://www.youtube.com/furkanvakfivideo


Bizi Facebook'da Takip edin:
https://tr-tr.facebook.com/Furkan.Egitim.ve.Hizmet.Vakfi

Bu soruyu .mp3 veya .mp4 olarak indirmek için:
http://www.furkanvakfi.net/videolar/soru-cevaplar-bolumu.html

Ayrıca Twitter hesablarımızı ziyaret edebilirsiniz:
https://twitter.com/furkanvakfi
https://twitter.com/alparslankuytul

Alparslan Kuytul Hocaefendi Tv5 Canlı Yayın Programı:
https://www.youtube.com/watch?v=-hTcdi8OnxM

Alparslan Kuytul Hocaefendi Canlı Yayın Söyleşi Programı:
https://www.youtube.com/watch?v=2knBeTETvgQ


Alparslan Kuytul Hocaefendi, 30 Ocak 2018 tarihinde başlayan ve 22 ay süren haksız tutukluluğun ardından tahliye edildi. Peki 5-6 Aralık günlerinde neler yaşandı? İşte 5-6 Aralık Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tahliye süreci…

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, Furkan Vakfı yöneticilerinin, üyelerinin ve sevenlerinin yargılandığı mahkemenin 5. duruşması 5 Aralık 2019 Perşembe günü saat 10.00’da Adana Adliyesinde gerçekleşti.

Önceki duruşmalarda mahkeme heyeti birçok defa duruşmayı ileri bir tarihe ertelemişti. 22-23-24 Ocak 2019 duruşmasında mahkeme heyeti Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi tahliye etmiş, 24 saat bile geçmeden üst mahkemenin itirazı ile Alparslan Kuytul Hocaefendi tekrar tutuklanmıştı. Bu süreçte de Furkan Gönüllüleri barışçıl bir şekilde bu kararlara tepki göstermiş, alınan kararların haksızlık olduğunu ortaya koymuştu. Nitekim Alparslan Kuytul Hocaefendi de bir sözünde bu durumu şöyle ifade etmişti:

“3 Mahkemede beraat edince bir el müdahale etti ve ondan sonraki bütün mahkemeler uzatılmaya başlandı. Mahkemelerim sürekli erteleniyor ve davaların sonuçlanmasına müsaade edilmiyor.
Bu ertelenen mahkemelerde SEGBİS ile savunma yapmam için cezaevine yazı yazılıyor ancak her defasında birtakım sebepler bulunarak duruşmaya çağrılmıyorum.
2-3 celsede beraat ile bitecek dosyalar çok basit sebeplerle sürekli uzatılıyor. Beni haksız yere tutukladıkları yetmezmiş gibi mahkemelerle ve yeni dosyalarla da sürekli meşgul edip yormak istiyorlar. Halbuki Orhan Gazi'nin de dediği gibi “geciken adalet zulümdür” ve bu zulüm bugün bilerek ve isteyerek planlı bir şekilde bana, aileme ve daha birçok insana yapılıyor.”

Bu süreçte birçok Furkan Gönüllüsü haksız yere gözaltına alındı. Atkı takanlar, yürüyenler, balon uçuranlar, çorba dağıtanlar… Açılan davaların büyük bir kısmı kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle kapatılırken, büyük bir kısmı da beraat ile sonuçlandı. Buna rağmen engellemeler ve yer yer polisin orantısız şiddeti devam etti.

Ama Furkan Gönüllüleri geri adım atmamış ve 5 Aralık günü saat 10.00’da görülecek mahkemeyi takip etmek amacıyla Adana Adliyesi civarına gelmeye başlamışlardı. Polis, valiliğin kararını öne sürerek Furkan Gönüllülerinin adliye civarına yaklaşmasına müsaade etmedi. Civardaki pastane, lokanta ve restaurantlar tehdit edilerek Furkan Gönüllülerine satış yapmaları engellendi. Polisin aşırı tepkisi ve yaşanan ambargolar karşısında Furkan Gönüllüleri, taşkınlık yapmadan mahkemeyi takip etmeye devam ettiler. (canlı yayın programından kareler alınabilir, bolu tesisindeki bekleyişteki röportajlardan kesitler girebilir.)

Bu duruşmada şaşırtıcı bir şekilde savcı, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tahliyesini talep etti. İddia makamının tahliye talep etmesi, aslında dosyanın içinin boş olduğunu ve söz konusu suçların asılsız olduğunu kanıtlar nitelikte idi. Mahkeme heyeti de suçun mahiyetinin değişmesi durumunu göz önünde bulundurarak Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında tahliye kararı vermiştir.

Tahliye haberi, duyan herkesi sevindirmiş ve haksız tutukluluğun son bulması birçok kesim tarafından olumlu karşılanmıştır. (sevinç videoları ve tahliyeye destek tweet fotoları girer)

Tahliye haberi en çok da minik babasına özlem duyan Rabia’yı ve Besra’yı sevindirmiştir. (onların videosu girebilir.)
Tahliye haberinin ardından ailesi ve sevenleri, Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi Bolu F Tipi Kapalı Cezaevinden almıştır. Furkan Gönüllüleri Bolu’nun çıkışındaki tesislerde Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi karşılamış ve orada akşam namazı eda edilmiştir. Ardından Adana’ya gitmek üzere yola devam edilmiştir. Yolculuk esnasında güvenlik güçlerinin yoğunluğu ise şaşkınlıkla karşılanmıştır.
Yol üzerinde Ankara’ya uğrayıp yemek yemek isteyen Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gönüllüleri, hiçbir gerekçe olmaksızın Ankara’ya alınmamış ve -2 derece soğukta 3.5 saat boyunca Ankara gişelerinde bekletilmiştir. (buraya o videolar girer)
Ayrıca Ankara’da yemek için ayarlanan mekan da polisler tarafından kapatılmış, oradaki müşteriler de dışarı çıkarılarak girişler engellenmiştir.
#AlparslanKuytul #Tahliye #Süreci