Saadet Partisi'nden Barış Pınarı Harekatı yorumu

SAADET PARTİSİ'NDEN BARIŞ PINARI UYARISI

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Amerika'ya maşa İsrail'e koridor hazırlandığını dile getirerek, “Suriye ile işbirliği kolay netice almamızı sağlar” dedi.

TV5 Ana Haber Bülteni'ne katılarak Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harakatı'nı değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman, Amerika'nın ipiyle kuyuya inilmeyeceğini söyledi.

Yalman, “Suriye'ye yapılan harekatın milli bir mesele olduğu hepimizin malumudur. Onun için sözlerimin başında şunu ifade etmem lazım. Ne iktidar ya da destekçileri ne de muhalefet ya da destekçileri bu hareketten lehte veya alehte prim toplamaya çalışmaması lazım. Bunu özellikle biz Saadet Partisi olarak istiyor ve temenni ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.

AMERİKA'YA MAŞA İSRAİL'E KORİDOR HAZIRLANIYOR

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman, “Türkiye'nin, Irak tezkeresinden bu yana yanlışlar yaptığını belirttiği konuşmasında, “Suriye, Irak, Libya meselesinde yanlışlar oldu. Ancak bu yanlışların neticesinde zaruri bir harekat ortaya çıktı. Biz bu harekatı bir terör sıkıntısının def edilmesi için yapıldığına inanıyoruz. Ancak burada ne Amerika ne İsrail bir Kürt devletinin kurulmasını istemiyor. Bunu Kürt vatandaşlarımızında iyi bilmesi lazım. Burada Ameriya'ya maşa olacak, jandarmalık yapacak, İsrail'e koridor açacak devletin kurulma çalışması var. Büyük Ortadoğu Projesi'nin hedefi budur. Bunu herkesin bilmesi lazım. Sadece Türkiye'deki vatandaşlarımızın değil, Suriye'deki, Suud'daki, Irak'taki hatta bütün dünyadaki insanların bunu bilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

AMERİKA'NIN İPİYLE KUYUYA İNİLMEZ

Yalman ayrıca, “Biz uzun yıllardır, Amerika Birleşik Devletleri'nin ipiyle kuyuya inmeye devam ediyoruz. Bu yanlışlığı yapıyoruz. Burada meydana gelen olaylarının temelinde de bu var. ABD ile güven kelimesini yan yana koyamazsın, hele hele Amerika Başkanı Trump ile güven kelimesini hiçbir zaman yan yana koyamazsın. Uluslararası arenada hatta AB hiçbir zaman Türkiye'nin ve İslam Dünyası'nın yanında olmamış, bunun bilinmesi lazım. Dolayısıyla bu harekatı organize ederken bunu iyi değerlendirmek lazım. Bu yüzden olayları incelerken sadece sonuçlara bakmamız lazım sebepleri irdelememiz lazım” diye konuştu.

SURİYE İLE İŞBİRLİĞİ KOLAY NETİCE ALMAMIZI SAĞLAR

Amerika ile birlikte hareket eden Türkiye için uyarılarda bulunan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Türkiye'nin Suriye ile görüşmeler yapması gerektiğine dikkat çekti. Yalman, “Türkiye, ne yapıp ne edip mutlaka Suriye ile görüşmesi lazım. Bizim diplomatlarımızın Suriye'nin diplomatları ile görüşüp, Suriye'ye de Irak'a da İslam Coğrafyası'na da zarar verecek bir devletin kurulmaya çalışıldığını ifade ederek, bir işbirliğine girip PYD ile YPG ile PKK ile birlikte mücadele edilmesi kanaatindeyiz. Mutlaka bu diyalogun kurulması lazım. Bu diyalogun kurulması bizim kolay netice almamızı sağlar” dedi.