Osmanlı Devleti Amerikayı Vergiye Bağladı.

Tarihte Bugün 5 Eylül - Osmanlı Devleti Amerikayı Vergiye Bağladı.

05.09.1669” - Osmanlı Devleti Kandiye Kalesini Aldı, Girit’i İlhak Etti.

1645 Yılında Osmanlı Devleti Hakimiyetine Giren Girit Adasının, En Büyük Merkezi Olan Kandiye Kalesinin Alınması 24 Yıl Sürdü.

Fazıl Ahmet Paşa Tarafından Kandiye Kalesinin Venediklilerden Alınmasıyla Ada Tam Olarak Osmanlı Hakimiyetine Girdi.

Adanın Osmanlı Topraklarına Katılmasıyla, Venedik Cumhuriyetinin Doğu Akdeniz de Yüz Yıllardır Süregelen Üstünlüğü Sona Erdi.

“5 Eylül 1795”- Osmanlı Amerikayı Vergiye Bağladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Osmanlı Arasında, Amerikayı Yıllık Vergiye Bağlayan Anlaşma İmzalandı.

1780’li Yıllarda Yeni Bir Donanmaya Sahip Olan Amerika, Atlas Okyanusunda Kendi Bayrağıyla Gemiler Çıkarmaya Başladı.

İlk Gemiler Cazair Açıklarında Osmanlı Donanması Tarafından Ele Geçirildi.

1793 Ekim ve Kasım Aylarında, 11 Amerikan Gemisinin Daha, Osmanlı Donanması Tarafından Esir Edilmesi Üzerine, Amerika Birleşik Devletleri, Osmanlı Devletine Bir Anlaşma Teklif Etti.

5 Eylül 1795’te İmzalanan, Tamamı Türkçe Olan ve 22 Maddeden Oluşan Anlaşmaya Göre, Cezairdeki Amerikalı Esirler İade Edilecek, Akdeniz de Amerikan Sancağı Taşıyan Hiçbir Gemiye Dokunulmaması Karşılığında, Amerika Birleşik Devletleri 642 Bin Altın ve Yılda 12 Bin Osmanlı Altınını Osmanlıya Ödicekti.

Bu Amerika Birleşik Devletlerinin 200 Yılı Aşkın Tarihinde Yabancı Bir Dille İmzalanan ve Yabancı Bir Devlete Vergi Ödenmesini Kabul Eden Tek Bir Anlaşmadır…

Bugünlük Bu Kadar

Tarihimizden Bilgilerle, Yarın Kaldığımız Yerden Devam Edeceğiz.

Selam ve Dua İle…


Fatih Medreseleri; 4 yaş 4 ay 4 günlük iken başlayıp, son nefese kadar devam eden, Kur’an-ı Kerim ve Dini ilimleri kabiliyetine göre öğreten ve yaşatan bir eğitim kuruluşudur.

ORTAK NOKTA PLATFORMU - https://www.youtube.com/channel/UCstC4ypAIEwtkjWOyFMEQKQ/videos

Fatih Medreseleri; İnsanlığı karanlıktan aydınlığa, cehaletten ilmin zirvesine çıkarıp, Mevlamızın kelamı, Cebrail (a.s.)’in nefesi, Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)’e Hira Nur Mağarasında ilk emir olan “Oku” ifadesiyle başlayan Darul Erkam’da çilesi çekilerek olgunlaşan Hz. Ebu Bekir, Hz. Osman, Hz. Ali ve daha nicelerin yetiştiği ve Hz. Ömer ile aşikar olan, Musab bin Umeyr ile Medine’de temelleri atılıp devletin kurulmasına sebep olan, Ashab-ı Suffe ile devam eden, halifeler döneminde düzenlenen, Emevi ve Abbasiler zamanında kurumsallaşan, Selçuklu ve Osmanlı zamanında devletleşen, 3 Mart 1924 tarihiyle halifeliğin kaldırılıp tekke ve zaviyelerin yasaklanmasından sonra sessizliğiyle devam eden, 1959 yılında Efendi Hazretlerimiz (k.s.) ile beraber tekrar canlanan, 1986 yılında Efendi Hazretlerimizin (k.s.) “Her mahalleye bir kız bir erkek medresesi açın” emri ile kurulan ve bu doğrultu da yürüyen bir medresedir.

http://www.fatihmedreseleri.com
http://www.fatihmedreseleri.tv
http://www.fmhaber.com
#FatihMedreseleri

Web site ; http://goo.gl/WE2JtV
Facebook ; https://goo.gl/kNuc6v
Twitter ; https://goo.gl/CrAEot