“Kız ve erkek çocuklarımızı hiç ayrım yapmadan hayata hazırlamalıyız”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ordu Üniversitesi’nde (ODÜ) "Bilgiden Bilince" başlıklı konferans verdi.

ODÜ tarafından düzenlenen konferansta, hayatının büyük bir bölümünün üniversitede geçtiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, en mutsuz anlarının kürsüden uzak kaldığı, en mutlu olduğu zamanın ise kürsüde öğrencilerle birlikte olduğu zaman olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, ilim ve bilginin önemine değinerek, "Bizim medeniyetimizin en önemli unsurlarından biri ilimdir. Çünkü ilk inen ayet 'ikra' (oku) diye gelmiştir" dedi.

İbn-i Sina'nın yaşantısından örnekler veren Başkan Erbaş, "İbn-i Sina tıp uzmanı olduğu kadar aynı zamanda İslami ilimlerde de zirveydi. 11 yaşında hafız olmuş, iyi bir matematik öğrenmiş, tıp öğrenmiş, hem fen bilimlerin hem İslami ilimlerin zirvesi olmuş bir alimdir" diye konuştu.

Başkan Erbaş, 2019 yılında ülkede Fuat Sezgin yılı ilan edildiğini anımsatarak, "Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizde de 850 kadar eseri var. İnşallah en kısa zamanda bir Fuat Sezgin Müzesi yapıp İslam bilginlerinin yapmış olduğu eserleri biz de sergileyeceğiz. İstanbul'da Gülhane Parkı'nın içerisinde onun eserleri sergilendi. İstanbul'a giden herkes Fuat Sezgin Müzesi'ni gezsin ve 8. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar matematikte, tıpta, fizikte ve diğer alanlarda neler yapılmış onları görsün ve iftihar etsin" değerlendirmesinde bulundu.

En yeni içerikler ve güncel videolar için kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Sosyal Medya'da Diyanet İşleri Başkanlığı
►Web Sitemiz http://www.diyanet.gov.tr
►Facebook http://www.fb.com/diyanetbasin
►Twitter http://www.twitter.com/diyanetbasin

Sosyal Medya'da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş
►Facebook http://www.fb.com/dibalierbas
►Twitter http://www.twitter.com/dibalierbas
►Instagram : http://instagram.com/dibalierbas