Furkan Gönüllülerine Müdahale Edilen Günde Neler Yaşandı? | 3 Kasım 2019 |

Furkan Gönüllüleri, 3 Kasım ‘da basın açıklaması yapmak için bir araya geldi. Kağıthane’de yıkılan kuran kursu ve Müslümanların sessizliği konulu basın açıklaması yapmak için Ulu Cami önüne geçti.
Anayasal haklarını kullanarak basın açıklaması yapmaya başlayan gönüllülerin etrafını polisler sarmaya başlayarak, yasak bir eylemde bulunduklarını ve dağılmalarını istedi. Gönüllüler, basın açıklaması yapıp dağılacaklarını ve bunun bir suç teşkil etmediğini ifade ettiler. Gaziantep polisi ise gönüllülerin etrafını sararak açıklamaya engel olmaya başladı.
Gönüllüleri dağıtmak isteyen emniyet mensupları şiddete başvurarak coplarla gönüllüleri darp etmeye başladı. Kadın çocuk ayrımı yapmaksızın herkesin üzerine biber gazı sıkan polisler, kimi zaman tek bir bireyi hedef alarak biber gazlarını gözlerinin içine sıktı. Biber gazlı müdahale sonrası erkek, kadın ve çocuklardan onlarca kişi hastanelik oldu.
Gaziantep polisi, hak ve hürriyetlerini kullanmak isteyen vatandaşlara müdahale ederken fiziksel darpta da bulundu. Bazı polis memurları, yere yatırarak tekmeledikleri gönüllülere ağır küfür ve hakaretler sarf etti. Ayrıca aralarında kadınların da bulunduğu 17 kişiyi tartaklayarak ters kelepçe ile gözaltına aldı.
Olayın sosyal medyada gündem olmasının ardından tepkiler ard arda gelmeye başladı. Biber gazı yemiş çocuk ve kadınların, coplanarak hastanelik olmuş erkeklerin görüntülerine karşı Gaziantep Emniyeti sosyal medya kullanıcıları, bazı hukukçu, siyasetçi ve aydınlar tarafından şiddetle kınandı.

Adanalı Furkan Gönüllüleri ise Olaya Tepkilerini Göstermek Amacıyla Yürüyüş Gerçekleştirdi
Gaziantep emniyetini ve orantısız müdahalesini kınayan açıklamalarda bulundu. Furkan Vakfının resmi internet sitesinden ise yapılan açıklamada Gaziantep Emniyetinin müdahalesinin şiddetle kınandığı duyuruldu.
24 saat gözaltında kalan 31 Furkan gönüllüsünden 14’ü adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilirken, kalan 17 kişi ise savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Mahkemeye sevk edilen 14 kişi ise öğleden sonra mahkemeye çıkarılarak sulh ceza hakimliği tarafından 1 gün imza atmak suretiyle serbest bırakıldı

Tekrar Ana Kanalımıza dönün:
http://www.youtube.com/furkanvakfivideo


Ayrıca Twitter hesablarımızı ziyaret edebilirsiniz:
https://twitter.com/furkanvakfi
https://twitter.com/alparslankuytul

Google + için: https://plus.google.com/+furkanvakfi

Videomuzu beğenip paylaşmayı unutmayalım.

#Gaziantep #FurkanGönüllüleri #OrantısızMüdahale