DİNDE SORGULANMASI GEREKEN NEDİR? | Erdem Uygan

Dinde sorgulanması gereken nedir sorusunu Erdem UYGAN cevaplıyor.

Sorgulama bir konuda sorular sorarak araştırma yapma anlamına gelir. Aslında gerçeğin tespiti için uygulanması gereken önemli metotlardan bir tanesidir. Ancak dini sahada kullanıldığında teslimiyetin zıttı olarak kullanılmaktadır. Buna göre bir şeye sorgulamadan teslim olmak yanlış hatta ayıp olarak algılanmaktadır. Sorgulamayı bu şekilde kullanan çevrelerin büyük bir bölümü öncelikle Allah’ın varlığı konusunda sorgulama yapılması gerektiğini söylerler. Buna göre Allah’ın varlığı akılla bulunması gereken bir konudur. Oysa Kur’an’a baktığımızda Allah’ın varlığı ve birliği konusunda şüphesi olan herhangi bir varlığa rastlanmaz. Nitekim İblis dahi Bakara suresinin 32. Ayetinde bizim senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yok. Sen doğru kararlar veren ve her şeyi bilensin diyen melekler arasında yer almaktadır.

Haşr suresinin 16. Ayetinde iblis şeytan vasfını alıp cennetten kovulduktan sonra bile ben alemlerin rabbinden korkarım ifadesini kullanmaktadır. Dolayısıyla kulağını bakıldığında Allah’ın varlığı ve birliği konusunda hiç kimsenin bir şüphesi yoktur. Nitekim Araf suresinin 172 ayetinde de rabbimiz ergenlik çağına gelmiş herkesin olarak Allah’ı tanıdığını bildiğini söylemekte bizlere bildirmektedir. Dolayısıyla Allah’ın varlığı konusu akıllı anlaşılabilecek bir konu değil zaten sorgulanması gerekmeyen herkes tarafından net bir biçimde bilinen bir konudur sorgulama konusunun bilinçsizce ve gelişigüzel kullanıldığı alanlardan bir tanesi de dini emir ve hükümlerle ilgilidir. Buna göre biz akıllı bir şeyin dini olup olmadığını bir emrin doğru olup olmadığını sorgulayabiliriz. Her emri aklımızda sorgulaya bilmeliyiz.
Oysa Kur’an’da baktığımızda dini sorgulanması gereken tek şeyin bir emrin veya hükmün Allah’ın dinine ait olup olmadığı konusudur. Yani sadece bize din olarak sunulanın Allah’ın dini yoksa insan uydurması mı olup olmadığını sorgulayabiliriz. Eğer bir şeyin Allah’ın dini Allah’ın ayeti Allah’ın emri olduğunu net bir şekilde görüyorsak ya da bir Allah’ın kitabından kaynaklanıyorsa oradan gelen bir ayette artık orada sorgulama biter. Orada kayıtsız şartsız teslim olma devreye girer mesela Bakara suresinin 170 Maide Suresi’nin 104 ve benzeri ayetlerde atalarımızdan gelen dinin Allah’ın dini olup olmadığının sorgulanması gerektiği vurgulanmaktadır. Ancak Allah’ın dini ile ilgili Allah’ın kitabından bir emir bir hükümle ilgili herhangi bir şekilde sorgulamanın geçmediği aksine bu tarz emir ve hükümleri ancak şartsız teslim olmanın gerektiği yine kitabımızda pek çok ayetle dile getirilmektedir dolayısıyla sonuç olarak şunu söyleyebiliriz dinde sorgulanması gereken şey ancak bize din olarak sunulan Allah’ın kitabında Allah’ın dininde var olup olmadığıdır bundan sonra eğer Allah’ın dinin de var ise o şey bizim ona kayıtsız şartsız test olmamız gerekir.

Video ve Derslerimizden Haberdar Olmak için KANALIMIZA ABONE OLUN: https://goo.gl/upGuBy

Fıtrat TV ve Süleymaniye Vakfı'nın çalışmalarını aşağıda yer alan sosyal medyalardan takip edebilirsiniz.
► RESMİ SİTELER ◄
http://www.fitrat.tv/
https://www.suleymaniyevakfi.org

► FACEBOOK◄
https://www.facebook.com/fitrattv
https://www.facebook.com/suleymaniyevakfi

► TWİTTER ◄
https://twitter.com/fitrattv
https://twitter.com/suleymaniye_vkf

► INSTAGRAM ◄
https://www.instagram.com/suleymaniyevakfi


İletişim:
• Süleymaniye, Hoca Gıyasettin Mah. Şifahane Sok. No:14 34134 Fatih / İstanbul/
• Tel: (+90) 212 513 00 93
[email protected]